Výlety

Denní výlety jako i několikadenní poznávací zájezdy jsme schopni zorganizovat podle Vašeho přání přímo z rezidence Land’s End.  Zde najdete popis zajímavých míst a také ukázky sestavení výletů.

HISTORICKÉ PAMÁTKY A  ZAJÍMAVÁ MÍSTA K VIDĚNÍ

ADAMS PEAK
Adamova hora, nacházející se v samém středu Srí Lanky, je poutní místo, k němuž se váže hned několik pověstí týkajících se otisku nohy ve skále na vrcholu hory. Jedna vypráví o putování Budhy po Srí Lance, který na vrcholu hory strávil nějaký čas v meditacích a přitom stál na jedné noze, jiná zase tvrdí,že otisk zanechal Adam, který po vyhoštění z ráje došel na ostrov, vystoupil na vysokou horu a ohromen překrásnou okolní scenérií propadl přesvědčení, že se nad ním Hospodin smiloval. Adam se tedy vrátil do ráje a na důkaz vděku stál na jedné noze tisíc let.

ANURADHAPURA
První královské město, ležící v severní části ostrova, založené ve 4.st.př.n.l. bylo 1400 let politickým a náboženským centrem země. Komplex patří ke světovému kulturnímu dědictví.
Sri Maha Bodhi-Boo tree je nejstarší zachovalý strom na světě (přibližně 2000 let starý), potomek stromu z Bodghaje, pod kterým údajně došel Buddha osvícení
Thuparama Dagoba-stupa vysoká asi 19 metrů ze 3.st.př.n.l., pravděpodobně nejstarší na ostrově, uchovává Budhovy ostatky
Bronzový palác
Jetavanarama Dagoba
Ruvanvelisaya Dagoba
Vodní nádrže

COLOMBO
Kosmopolitní metropole s tropickou atmosférou díky palmovým hájům. Město bylo v r.1870 vybudováno jako přístav, až v období britské nadvlády se sem přesunula správa země z města Kandy. Centrem města je čtvrť nazývající se Pevnost, okolo je mnoho bazarů a trhů. Žije zde okolo jednoho milionu lidí.

DAMBULLA
Jeskynní chrám, založený v 1.st.př.n.l. buddhistickými mnichy, je důležité poutní místo.V 5-ti jeskyních chráněných skalním převisem je 154 Buddhových soch a zachovalé stropní fresky, na kterých jsou zachyceny okamžiky z Buddhova života a srí lanské historie. Největší vytesaná socha je 14 metrů dlouhá a zobrazuje Buddhu v okamžiku dosažení nirvány. Dambulla patří též ke světovému kulturnímu dědictví

DIALLUMA FALLS
Jeden z nejvyšších vodopádů na Sri Lance, 170metrů vysoký, možnost koupání
GALLE
Přístavní město, dodnes živé svou historií. Ze 17.st. dochovaná holandská pevnost rozkládající se na 36ha, mnoho historických budov, muzeum

HAPUTALE
Horské městečko na hřebeni, kterým končí centrální pohoří, okolní svahy pokryté věčně zelenými čajovými plantážemi. V továrnách na čaj vám rádi ukáží pracovní postup při výrobě čaje (od sušení, svinování, fermentování a zahřívání až k prosívání a třídění), čaje lze zde i zakoupit v dárkových baleních

HORTON PLAINS

JAPAHUWA
Pevnost založená ve 13.st. na ochranu proti nájezdům z jižní Indie. Ozdobně vytesané schodiště vedoucí ke kraji královského paláce vás vynese k nádhernému výhledu do okolní džungle

KANDY
Třetí bývalé královské město ležící ve středu centrálního pohoří, které bylo hlavním správním městem sinhálských panovníků až do příchodu Britů v r.1815. Je postavené okolo jezera Kandy. Nejvýznamnější stavbou je Chrám zubu, ve kterém je uchováván jako nejsvětější relikvie pravý horní špičák Gauthama Buddhy. Je zde botanická zahrada a také možnost zhlédnout představení historických tanců.

KATARAGAMA
Významné poutní místo nejen pro buddhisty, ale i pro hinduisty a muslimy

MIHINTALE
Poutní místo ležící asi 18km východně od Anuradhapury na výrazném kopci s množstvím starobylých schodišt´ a ruin.Zde posel Buddhy z Indie Mahinda čekal na kamenném trůnu na sinhálského krále, aby mu předal učení buddhismu. Z výšky je krásný výhled do okolí, i na  blízké anuradhapurské stupy

NURELYA
Nejvýše položené město Srí Lanky (1900m nad mořem)

NUWARA ELIYA
Staré koloniální město v horách uprostřed čajových plantáží je postavené v britském stylu – staroanglické hotely, poštovní úřad, dostihová dráha, 18-ti jamkové golfové hřiště – jedno z nejkrásnějších v Asii

PINNEWALA
Sloní sirotčinec, v určité hodiny lze pozorovat krmení a koupání slonů v tropické řece v džungli

POLONNARUWA
Byla druhým královským městem, založená asi před 800 lety, rozkvět v 11. a 12.st. Impozantní zbytky královského paláce, Buddhovy sochy v nadživotní velikosti, audienční sál, mnoho chrámů, celý komplex zařazen do světového kulturního dědictví.

SIGIRIYA
200 metrů vysoký kamenný blok, na kterém byla v 5.st. postavena skalní pevnost, která je obklopena příkopem, hradbami a rozlehlými zahradami včetně proslulých vodních zahrad. Nahoře leží ruiny královského paláce vybudovaného před 1500 lety.V půli cesty jsou na strmé skalní stěně dochovány fresky vnadných dívčích postav vystupujících z oblaků, malby jsou bez náboženského podtextu. V severní části skalní plošiny je lví podium, schodiště nahoru vede mezi zachovalými lvími tlapami.

WELIGAMA
Vesnice, kde lze ještě někdy zahlédnout lovit v moři rybáře na chůdách

YALA
Národní park na jižním pobřeží ostrova v okolí několika sladkých lagun. Možnost pozorování vzácných vodních ptáků a dravců, krokodýlů, divokých slonů …

VÝLETY

Jednodenni

SAFARI – Balapitiya.Ráno odjezd minibusem, na člunu jízda skrz mangrové lesy, návštěva ostrova s plantážemi hřebíčku. Poté želví farma – Balapitiya, manufaktura na výrobu palmového vína, jediný důl na těžbu ,,Moon stone,,v Asii /Ambalangoda/. Návrat pozdní odpoledne.
YALA NATIONAL PARK – Ráno ve 2 hod.odjezd z Unawatuny minibusem podél jižního pobřeží.S východem slunce v 6.30 hod. průjezd do národního parku YALA, pozorování zvířat (slonů). Po snídani v 10 hod. návštěva solné pánve v Hambantota, rýžová pole, Dondra, starobylý hinduistický ,,Višnův chrám,, Buddhova socha., Wewurukannala, holandská pevnost Matara, rybářské vesnice.Večer návrat do Unawatuny.

,,KANDY,, Odjezd z Unawatuny v 6 hod. Návštěva sloní farmy v Pinnawala, botanická zahrada, farma s různými druhy koření, chrám Buddhova zubu, večer návrat do Unawatuny.

,,DEŠTNÝ PRALES ,,SINHARAJA,,Odjezd ráno v 6 hod., návštěva džungle, vodopády, starobylé stromy, opice, starobylé stromy.

Třídenní
KANDY N’ ELIYA YALA NATIONAL PARK
První den
V 8 hodin odjezd z Unawatuny po pobřeží směr Kolombo. Asi v půli cesty do Kolomba se odbočuje do vnitrozemí směr Kandy. Návštěva sloní farmy a sirotčince v Pinnawala. Kandy -  botanická zahrada, farma s různými druhy koření, chrám Buddhova zubu a další historické památky.
Druhý den
Po snídani odjezd do Nuwaraeliya, cestou uvidíte nekonečné čajové plantáže,nádherné hory s vodopády. Návštěva továrny na čaj s ochutnávkou  možností nákupu nejlepšího Cejlonského čaje. Prohlídka Nuwaraeliyi.Poté pokračujeme do  Tissamaharamaya ,cesta vede známými zeleninovými plantážemi. Míjíme Bandarawela vodopád. K večeru zakončíme druhý den v Tissamaharamaya.
Třetí den
S východem slunce v 6.30 hod. průjezd do národního parku YALA, pozorování zvířat (slonů). Po snídani v 10 hod. návštěva solné pánve v Hambantota, rýžová pole, Dondra, starobylý hinduistický ,,Višnův chrám,, Buddhova socha., Wewurukannala, holandská pevnost Matara, rybářské vesnice.Večer návrat do Unawatuny.

Vícedenní

První den
Přesun do Anuradhapury

Druhý den
Anuradhapura a Mihintale

Třetí den
Polonnaruwa

Čtvrtý den
Sygiria

Pátý den
Kandy, sloní sirotčinec

Šestý den
Nuwara Eliya, návštěva továrny na čaj, návrat

Vícedenní

Golf v Nuwara Elyie a Kandy

line